Kam sa podela ohľaduplnosť?

Celý deň dnes s údivom sledujem, akí sme (ľudia všeobecne) k sebe navzájom bezohľadní.
Naprv som, pri odbočovaní doľava, nechávala prejsť autá oproti, no pánovi za mnou sa to zdalo nesprávne a išiel ma obehnúť. S trúbením a som rada, že som nepočula, čo mi hovoril. Akurát pritom narazil do auta, ktoré stálo predomnou a už malo voľnú cestu odbočiť tiež doľava…
O dve hodiny neskôr som vychádzala z areálu, odkiaľ sa na cestu dá prejsť len uličkou, v ktorej zvyčajne na oboch stranách parkujú autá, takže sa zmestí len jedno auto z oboch smerov. A keďže sa práve snažilo vojsť nákladné auto, sledovala som 5 minút, ako sa vodič veľmi pomaly posúva, potom vystúpil, aby sklopil spätné zrkadlo zaparkovaného auta, posunul sa o 2 mestre a znovu vystúpil, aby to isté urobil s ďalším zaparkovaným autom na druhej strane. A keď už bol úspešne na konci prejazdu, začala na neho trúbiť slečna, ktorá mu šla oproti. Videla, že sa tam nezmestí, prišla až potom, ako on už bol v uličke a sklápal druhé zrkadlo, no aj tak tam vošla a začala naňho trúbiť.
Neskôr dnes, nákup v supermarkete, kde pán dôchodca zablokoval svojím vozíkom uličku. Akokoľvek sme sa z oboch strán traja ďalší nakupujúci snažili so slovami “s dovolením, prepáčte” prejsť, pán sa zaprel o vozík a ďalej si čítal etiketu… Vonku potom vracal vozík, vedľa sa snažila to isté urobiť dievčina so svojím vozíkom a keďže pršalo, chcela čo najkratšou cestou zaparkovať pod striešku. No pán sa s vozíkom presúval k poslednému radu vozíkov tak, že jej celý čas blokoval prístup dovnútra.

A tak premýšľam nad tým, čo sa to s nami stalo a kam sa vytratila jednoduchá ľudská úcta a rešpekt k iným bytostiam. Veď tých 5 sekúnd, ktoré “ušetríme” predbiehaním, vytláčaním, trúbením a ignorovaním iných, nám nijako nepomôže.

Veď vnímať dianie okolo a robiť veci tak, aby sme nechali priestor aj iným, aby sme umožnili bežné fungovanie okolo seba, aby veci jednoducho plynuli, je to, čo aj nám samým zvyšuje bezpečnosť. A vlastne, všímať si iných ľudí, nechať ich prejsť, prípadne sa na nich usmiať nás nič nestojí a ešte môžeme mať aj dobrý pocit…