Očakávania – vlastné a iné

Dnes chcem zdieľať výborný prístup jednej dámy v oblasti našich presvedčení, ale najprv vysvetlenie, prečo ma tak zaujalo.

Riešila som si počas veľkej časti svojho života, že mám sklon napĺňať očakávania, ideálne ich presahovať, a byť „za peknú“. Čo je len zjednodušené vyjadrenie toho, že som vždy chcela byť akceptovaná. Najprv som nerozlišovala, od koho ten pocit chcem dostávať, vlastne celé moje okolie odo mňa dostalo oprávnenie niečo odo mňa chcieť. Našťastie, táto fáza trvala „len“ do nástupu na strednú školu.

Tam som si začala určovať, koho považujem za autoritu a koho názor a očakávania sú pre mňa dôležité. Toto „nastavenie“ mi vydržalo dlho. A nebolo úplne zlé – vďaka nemu som dokázala vybehnúť pomerne rýchlo po kariérnom rebríčku korporácie a získať veľa skúseností a veľa sa aj naučiť. Naučila som sa hovoriť „nie“ a byť lídrom. Cena za to bola nulový súkromný život. Ale vtedy som si to neuvedomovala.

A potom prišiel zlom. Začala som chcieť napĺňať svoje vlastné očakávania. A aby sa to dalo, musela som im urobiť miesto. Tým, že som limitovala dôležitosť externých. Pár rokov som si v tom hľadala rovnováhu a nebolo to vždy príjemné. Ale vždy som nakoniec vedela, že je to správne. Pre mňa správne. Vďaka tomuto posunu sa viem rozhodnúť, koho sa rozhodnem považovať za autoritu a prečo, ale inak beriem všetkých ľudí rovnako, lebo každý z nás je len človek. A ešte stále si kultivujem balansovanie môjho vnímania, ak ide o napĺňanie vonkajších očakávaní. No už sa viem spoľahnúť na svoj pocit a zariadiť sa podľa neho.

Keď som včera počúvala Gretchen Rubin ako vysvetľuje svoje zistenia o Štyroch tendenciách, ktoré ovplyvňujú naše vnútorné nastavenia a preferencie, zrazu to všetko do seba zapadlo. A ja som pochopila, že som postupne prešla cez všetky jej tendencie (aj keď rebela len v náznakoch J). Jej rozobratie benefitov a negatívnych dopadov mi pomohlo porozumieť aj tomu, prečo sa pri niektorých ľuďoch dokážem rozčúliť. Asi neprekvapí, že sú to ľudia s úplne inými tendenciami, ako mám ja 😀 Ak vás to zaujalo, Gretchen má celkom rýchly kvíz tu.

Rate this post