PREČO som sa rozhodla venovať rozvoju koučov

Stručná odpoveď by mohla byť: lebo mi to ide a záleží mi na tom, aby bolo na Slovensku dosť dobrých koučov pre všetkých. A keďže rada robím veci, v ktorých som dobrá, chcem, aby aj klienti v a po koučovaní robili stále viac toho, v čom sú dobrí, takže chcem, aby boli v rukách dobrých koučov.

Širšia odpoveď aj s vysvetlením nasleduje:

Keď som sa začala koučing učiť, bolo pre mňa fascinujúce a desivé zároveň, ako dokážu otázky posúvať klienta pri hľadaní si niečoho, čo ho posunie dopredu, kde sám verí, že to bude preňho lepšie. Fascinujúce, lebo sú to v zásade jednoduché otázky. A desivé, lebo som začala cítiť veľkú zodpovednosť a chcenie naučiť sa dávať správne otázky.

Od toho momentu v 2008 som prišla k novým uvedomeniam o koučovaní aj v koučovaní. A prišla som aj na to, že neexistuje zoznam správnych, alebo silných otázok, Že takmer každá otázka v koučovaní môže byť silná a posunúť klienta, ak je položená v správnom čase a spôsobom, ktorý práve pre tohto jedinečného klienta prinesie úžitok. Úžitok buď cez jeho uvedomenie, alebo cez posilnenie jeho odhodlania, alebo cez čokoľvek iné, čo práve potrebuje.

Potom som začala koučing učiť a videla som, ako podobným radostno-stresovaným spôsobom reaguje väčšina koučov. Teraz, keď som ostatné 2 roky robila veľa mentoringu koučov, uvedomila som si, že minimálne rovnako, ako ma teší učenie koučovania v úvodnom kurze, mi dáva zmysel aj rozvíjanie koučov, ktorí už svoje základné vzdelanie absolvovali a chcú sa posúvať ďalej. Funguje nám to, lebo dokážem pomôcť koučom, aby rástli spôsobom, ktorým si zároveň budujú koučovské seba-uvedomenie a sebavedomie. Ja som toto pre seba hľadala roky, kým som našla kombináciu, v ktorej sa cítim komfortne a silne.

Takže ak môžem iným koučom umožniť, aby si to našli pre seba, púšťam sa do toho s odhodlaním a radosťou. Lebo v rozvoji koučov sa spája moja srdcová téma s individuálnym prístupom, ktorý je ešte znásobený tým, že každý kouč je jedinečný a zároveň všetci klienti sú jedineční. Potom spolu hľadáme, ako môže kouč zapájať rôzne techniky a prístupy a jeho vlastné uvedomenia do svojho osobného štýlu koučovania. A prepájame to na prácu s klientmi, aby sme ako kouči rešpektovali ich jedinečnosť aj v sprevádaní ich pri tom, ako sa sami chcú posúvať a čo práve potrebujú najviac.

A má to pre mňa aj širší rámec. Vidím zmysel v podporovaní kvality koučov, lebo koučing má veľký potenciál. A dobrých koučov potrebuje veľa ľudí. Teraz ešte viac, ako pred pár mesiacmi, lebo „covidové“ myšlienky a strachy nám dávajú zabrať a mať možnosť nájsť si nový uhol pohľadu a cestu ďalej, je oslobodzujúce.

Rate this post