Chcenie meniť iných a naša vlastná ne/spokojnosť

Niekedy máme pocit, že náš život má zmysel, len ak v ňom máme iného človeka… alebo naopak, že našu náladu prudko ovplyvňuje neprítomnosť iného človeka… Niekedy si to vôbec neuvedomujeme, no keď sa zamyslíme nad tým, prečo sa cítime nespokojne, nahnevane, smutne alebo inak nekomfortne, prídeme na to, že niekto iný ne/robí niečo, čím nám spôsobuje práve ten pocit, ktorý sa nám nepáči. Obviniť z vlastného nepríjemného pocitu vonkajšie okolnosti je ľahké… a nepomáha to. Môžeme sa síce na tie okolnosti hnevať, ale nijako tým neovplyvníme pocit, ktorý máme. Dokonca sa môže prehĺbiť, alebo prejsť do ľutovania sa, čo tiež veľmi nepomáha.

Ak máme s človekom, ktorý v nás nepríjemné pocity spúšťa, dobrý vzťah a máme k tomu chuť a niekedy aj odvahu, môžeme skúsiť spätnú väzbu. Jasne a otvorene pomenovať, čo presne v konaní toho druhého spôsobuje náš konkrétny pocit. Pomenovať fakty, nevyčítať, neútočiť, neľutovať sa… A ak vieme, aké alternatívne správanie na druhej strane by prinieslo pozitívny výsledok u nás, môžeme ho navrhnúť. Ale dôležité je uvedomovať si pritom, že to, či druhý človek zmení svoj prístup, alebo či využije náš návrh, je len na ňom. Nedokážeme ho prinútiť, ani zmeniť. Pretože on sa tiež stará o svoje pocity a má svoje priority.

Takže, ak sa nad tým zamyslíme, jediná naozaj istá cesta von smeruje cez uvedomenie, že vlastné pocity si ovplyvňujeme len my sami. Akokoľvek ich chceme pripísať inému zdroju, nikto a nič zvonku nemá moc rozhodnúť, ako zareagujeme. A tiež, ako sa budeme cítiť.

Only you can find your peaceNa to, aby sme sa cítili príjemne, potrebujeme „len“ venovať pozornosť tomu, aký je náš aktuálny pocit. A v prípade zistenia, že ten práve pociťovaný sa nám nepáči, zamerať sa na to, aký pocit pre seba chceme. A hľadať spôsoby, ktoré nám budú fungovať pri zmene – obľúbenú hudbu, fotku, knihu, spomienku na úspech, plán na víkend… čokoľvek, pri čom sa začneme usmievať. Čím viac spoľahlivých zdrojov si nájdeme, tým viac sa vďaka nim môžeme usmievať a užívať si pocit pohody. A čím viac sme v pohode, tým viac kvalitného času a naozajstnej pozornosti môžeme venovať ľuďom a činnostiam, ktoré máme radi…