Správny čas

Je veľký rozdiel medzi tým, keď niečo urobíme, lebo chceme a keď to urobíme, lebo „by sme mali“. A nezáleží na tom, či to, že by sme mali, je názor niekoho z nášho okolia, alebo si to hovoríme my sami. Častokrát, hoci si to hovoríme sami, ide o názor okolia. Akurát nám to opakovali tak dlho, až sme si vsugerovali, že si to naozaj myslíme.

dsc00467Urobiť niečo len preto, že „by sa to malo“ nám neprinesie spokojnosť. Staneme sa len frustrovanými. Pretože po chvíľke uspokojenia, že to máme za sebou, potom cítime, že sme sa vlastne obetovali. A, čo je ešte horšie, naše okolie to často vníma, že sme „konečne dostali rozum“ a že môžu prísť ďalšie požiadavky a odporúčania, čo by sme ešte mali…

Niekedy, pri pohľade naspäť, prídeme na to, že veci, ktoré sme urobili, aby sme potešili ľudí, na ktorých nám záleží, boli naozaj správne. Akurát by sme ich vedeli urobiť jednoduchšie, s lepším výsledkom, alebo s väčšou chuťou, keby sme ich sami chceli. A k tomu, aby sme ich chceli, sme potrebovali len trochu času, dorásť na ne, získať odstup alebo nadhľad, porozumieť súvislostiam z nášho uhla pohľadu, alebo si ich len naplánovať medzi iné aktivity.

Čokoľvek nám hovoria ľudia z nášho okolia, každý žijeme svoj život za seba a len my vieme, aký ho chceme mať. Ak to ešte, alebo to po nejakej dobe zase neviete, položte si otázku, aký život chcete žiť a čo vám v ňom bude robiť radosť, keď sa na ňu budete cítiť pripravení a naozaj úprimne vás bude zaujímať odpoveď.

Doprajte si čas na to, aby ste dozreli k uvedomeniu, že už niečo chcete zmeniť, že sa cítite pripravení a tiež, kým zistíte, aký má byť ten nový stav.

 

Autorská poznámka: Toto zamyslenie vychádza z mojich vlastných skúseností a diskusií s mojimi priateľmi a klientmi a je určené pre iných (vekom a skúsenosťami) dospelých ľudí. Nie je aplikovateľné ako argumentácia neplnoletých detí s rodičmi 🙂

 

0 0 votes
Article Rating
1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gabi
6 years ago

Potešila/pobavila ma záverečná poznámka, keď som si predstavila, ako text číta môj syn. Inak plne súhlasím.