Skúsenosti a zážitky

OOLYMPUS DIGITAL CAMERAdkedy som sa na svoj život (a vlastne aj sama na seba) začala pozerať pozitívne, zisťujem, že je jednoduchší a oveľa príjemnejší a ja sa cítim pokojne a spokojne.

Môj „nový“ prístup spočíva v pohľade na veci, ktoré sa mi dejú. Ak sa dostanem do situácie, ktorá je pre mňa nepríjemná (pokuta, hádka, nepriateľská obsluha…), možem sa jej poddať a skončiť nespokojná… alebo môžem skúsiť zmeniť druhú stranu (vyjednávať, poučovať, vniesť humor…), no stále pritom zostanem závislá na reakcii iného človeka, ktorú nemám pod kontrolou.

Alebo tieto situácie možem vnímať ako skúsenosti, ktoré mi niečo dali – poučila som sa, posunulo ma to, mám inšpiráciu na zamyslenie, stretla som zaujímavého človeka, hoci bol nepríjemný…. a uzavrieť ich. Vedome uzavrieť, čo sa stalo a s úsmevom pokračovať vo svojom dni, tešiť sa na ostatné aktivity a byť sama k sebe príjemná.

A pozitívne situácie? Tie sú príležitosťou na užívanie si dobrého pocitu, úsmevu iných ľudí, pokojného momentu, zaiskrenia pri podnetnom rozhovore, alebo „len“ pár minút s vyloženými nohami a kávou v ruke pri pohľade z okna.

Kľúčom k pocitu spokojnosti pri tejto zmene pre mňa bolo uvedomovanie si vlastných pocitov, vedomá radosť z príjemných zážitkov a vedomé uzatváranie poučných skúseností.