Prečo sa teším príchodu mileniálov

Tému mileniálov riešim už druhý rok z niekoľkých dôvodov. V pracovnej oblasti otvoril ich masový výskyt vo výberovom procese a postupné prenikanie na manažérske pozície otázku potreby zmeny leadershipu, pretože pôvodné princípy prestávajú fungovať. Mileniáli sa vyskytujú aj medzi mojimi koučingovými klientmi, a tak mám možnosť zblízka pozorovať a diskutovať ich hodnotový systém, aj celkový prístup k životu. A, v neposlednom rade, aj do mojich súkromných priateľských vzťahov už pár ľudí z tejto generácie preniklo, takže diskusie o životných prioritách, rozhodovaniach a hľadaní svojej cesty vidím ešte z iného uhla.

Vo výsledku som z generácie ľudí, ktorí dospeli už v tomto miléniu nadšená. Samozrejme, ako aj pri všetkých doterajších generáciách, nie sú všetci rovnakí a nie na všetkých budú platiť všetky body, o ktorých píšem. A keďže svet nie je čierno-biely, tiež neplatí, že všetci, ktorí sme sa narodili pred rokom 1982, nemáme nič z nasledujúcich charakteristík.

Tu je 9 dôvodov, čím sú pre mňa mileniáli inšpiráciou

 1. Myslia na seba a za seba. Na prvý dojem to môže pôsobiť sebecky, no v prípade mileniálov je tento prejav vykryštalizovaný do svojej najzdravšej podoby – majú jasno v tom, aké sú ich hodnoty a čo považujú za dôležité. Vedia aj, čo nechcú a otvorene hovoria o oboch oblastiach, aby sa realizovali v niečom, čomu budú veriť.
 2. Hľadajú zmysluplnosť. Je pre nich dôležité venovať sa niečomu, čomu veria. Keď nájdu zmysel, ktorému veria, sú ochotní podávať nadštandardný výkon.
 3. Stoja si za svojím a neboja sa byť iní. Nemajú v sebe slepú poslušnosť. Rozhodujú sa sami za seba a nepodliehajú názorom okolia, ani sa nepodriadia autorite, ktorú neuznávajú. A nezaujíma ich, čo „ja v tvojom veku….“.
 4. Chcú zábavu a rovnováhu vo všetkých oblastiach života. Aj v práci sa chcú cítiť dobre, byť obklopení ľuďmi, s ktorými si majú čo povedať. Považujú za dôležité mať v živote aj iné oblasti, ako len prácu. Takže ak sa rozhodnú dať v práci nadštandardný výkon, budú to chcieť po dokončení úlohy vyvážiť voľnom na vode alebo cestovaním.
 5. Považujú za normálne učiť sa neustále nové veci. Neboja sa začať s novou témou, hoci práve doštudovali inú. A pripúšťajú, že tých tém ešte pár vystriedajú.
 6. Sú flexibilní. Vyplýva to z predchádzajúceho bodu, no prejavy ich flexibility idú ešte ďalej. Neviažu sa na miesta, prácu, firmu, ani na ľudí. Ak príde zaujímavejšia možnosť, ktorá bude ladiť so zmyslom, ktorému veria, jednoducho sa posunú.
 7. Rešpektujú partnerstvo, nepodriadia sa hierarchii bez zmyslu. Na všetkých v práci sa pozerajú jednoducho ako na iných ľudí. Nerozlišujú hodnotu ľudí na základe pozície. Takže vás buď prirodzene rešpektujú, lebo ste ich presvedčili, alebo nie. Preto považujú za normálne tykať si. A toto je dôvod, prečo je pri ich riadení ideálnym prístupom koučovanie.
 8. Veria, že budú úspešní a vytvárajú si príležitosti. Keď vedia, čo chcú, hľadajú rôzne cesty k cieľu a neboja sa odmietnutia. A stále zostávajú otvorení zareagovať, ak im do cesty príde niečo lepšie.
 9. Sú sociálne angažovaní a sú ochotní pomáhať aj bez protihodnoty. Majú v sebe prirodzený záujem o dianie v širšom meradle, zaujímajú sa o udržateľné zdroje, aktívne prispievajú komunite, v ktorej žijú, pomáhajú v rámci neziskových organizácií. A robia to jednoducho preto, že v tom vidia zmysel a chcú prispieť.

Samozrejme, majú aj negatívne prejavy. Aj keď, ako slabosti to vnímame najmä cez optiku predchádzajúcich generácií.

 1. Nechcú robiť kompromisy. Kým sú presvedčení, že má zmysel pokračovať v hľadaní toho, čomu budú veriť, neuspokoja sa s niečím menším.
 2. Nemajú trpezlivosť a rýchlo odsúdia, čo sa im nepáči. Ani ak ide o získanie informácií, aby mohli porozumieť, prečo po nich nadriadený chce práve to, čo chce. Tento prejav im v pracovnom svete vyslúžil vnímanie, že sú tvrdohlaví a leniví.
 3. Nie sú ochotní prijať kritiku. Alebo na ňu nie sú pripravení. Tento prejav je dôsledkom faktu, že mileniálov vychovávali rodičia, ktorí sa zo všetkých síl snažili budovať im odmalička sebavedomie. Takže chválili aj za nepodstatné prejavy.
 4. Plánujú v krátkodobom horizonte, premýšľajú maximálne na 12 mesiacov dopredu. Čo je celkom pochopiteľné, ak sa pozrieme na 4., 5. a 6. bod v predchádzajúcom zozname.

No podobné, ak nie horšie, slabosti mali aj všetky doterajšie generácie. A každý z nás si prešiel (a prechádza) obdobím dozrievania a získavania životnej pokory. Všetci sa počas svojho života vyvíjame a meníme. V rôznych obdobiach na nás vplývajú ľudia okolo nás, udalosti, ktoré sa nás dotknú, aj veci, ktoré len pozorujeme.

Preto som presvedčená, že očakávania, ktoré na svoje okolie kladie generácia mileniálov, si zaslúžia rešpekt. Ak sa nad nimi zamyslíme, pravdepodobne zistíme, že vychádzať s nimi je pomerne jednoduché – stačí počúvať, dôverovať a nechávať priestor. A to by sme mali robiť voči všetkým ľuďom a v každej situácii.