Môžeš mať čokoľvek (II)

Mala som včera dobrú diskusiu o tom, ako veľa pekných akcií sa teraz koná a aké je ťažké vybrať si, aby sme stíhali všetko, čo chceme, ale zároveň, aké je to výborné, že je na výber a že sa dá ísť vlastne akýmkoľvek smerom, ktorý človeka zaujíma.

Premýšľala som potom nad tým, ako sa niekedy rozhodujem, či večer pôjdem radšej na jogu, alebo na prednášku, ktorej téma ma zaujíma. Väčšinou to vyhrá joga, lebo samotná zaujímavá téma bez dobrého „nositeľa“ v podobe prezentátora alebo diskutéra, nie je zárukou prínosného obsahu. Ako raz povedal jeden spoluúčastník na workshope „dobré veci hovorí, síce nič nové, ale zaujímavo to prepája a posúva ďalej, lebo pridáva svoje skúsenosti“.

A o tom to pre mňa stále viac je – zaujímavých oblastí a tém je veľa, aj zaujímavých ľudí je veľa, no naozaj atraktívne je, keď sa to podarí skombinovať a kvalitný obsah je pripravená podať inšpiratívna osobnosť. Vtedy je hĺbka a šírka témy skúmateľná a diskutovateľná neobmedzene.

A potom mi došlo, že moje zamyslenia v poslednom období o tom, že som zlenivela, keď sa mi nechce ísť na nejakú prednášku so zaujímavou témou a radšej idem na jogu, som mala zle postavené. Joga má pre mňa v tomto období hodnotu v tom, že ma upokojuje a „zakoreňuje“, som (aj) vďaka nej viac v rovnováhe a sama sebou. A práve teraz je toto väčšia hodnota, ako ďalšie informácie. Síce v zaujímavej oblasti, ale s rizikom, že sa dozviem to isté, ako si môžem prečítať. Áno, pri čítaní nebudem mať interakciu s inými ľuďmi, ale čím som staršia, tým viac chcem mať dobré interakcie, nie len nejaké interakcie.

A tak mám teraz (znovu) záver, že je skvelé, aký široký výber tém na skúmanie a študovanie máme k dispozícii a že si naozaj môžeme vybrať čokoľvek, no zároveň je dobré, že nevieme (alebo nestihneme) mať všetko, lebo ten výber nám umožňuje uvedomiť si, čo je pre nás dôležité a čo nám vlastne naša voľba prináša.

Rate this post